Jak se vyrovnat s rozvodem, když je v tom dítě?

Rozpadla se ti rodina a snažíš se s novou situací vyrovnat? Lámeš si hlavu s tím, co dál a co děti? Protože ty jsou, u mámy, vždycky na prvním místě…

Dobrý den, Lucko,

moc děkuji za váš poslední článek. Snažím se vyrovnat s nadcházejícím rozvodem. Bylo to moje první velké rozhodnutí v životě po 17 letech vztah ukončit. Chci se ale zeptat, jak s tím nakládat, když je v tom dítě? Tatínka má moc ráda, já se to snažím respektovat, ale je to pro mě moc těžké.

Iva

Dítě na prvním místě

Pro ženu to bývá jedno z nejtěžších období v životě, protože snad každá žena sní o kompletní rodině. Mít děti a fungující rodinu je naše přirozenost od pradávna. V rozvodovém období je důležitý si uvědomit, že dítě není majetek a nepatří jenom mámě. Děti potřebují oba rodiče, kteří mu zajišťují primární pocit bezpečí, a tím se zajistí další, dobrý psycho-sociální vývoj dítěte.

Úplně chápu, jak je to pro tebe těžké. Kór v případě, že tatínek nedodržuje dohody, neplatí na dítě nebo tě psychicky vydírá tím, že jestli neuděláš, co chce, děti už neuvidíš a nebudeš mít ani vindru… Přesto, zkus z vypjaté situace poodstoupit a sledovat, co je nejlepší pro dítě a vést k tomu taky protistranu. Je potom mnohem jednodušší najít společnou cestu.

Dávaj sama sobě, co potřebuješ

Úplně si vybuvuju, jak mě jedna paní po rozchodu „sjela“, že se mám zaměřovat jen na syna, ne na sebe. Ale ono to nejde, když jsi úplně na dně a rozpadl se ti život na kousky. Máš pocit, že se topíš a nemůžeš se dostat nad hladinu, aby ses nadechla. Proto pamatuj na jednoduchý pravidlo, který platí, i když jsi šťastně vdaná.

Nejdřív já, potom dítě. Jako v letadle.

Nejdřív musíš nasadit respirátor sobě, aby ses mohla postarat o děti.

samasebou.cz
Čti si, zajdi na jógu nebo na kosmetiku. Dělej cokoliv, co ti udělá dobře.

S ex manželem navždy v dobrém

Třetí věc, která ti pomůže vyrovnat se rozchodem je nahlížet na manžela jako na dobrého člověka. Nehledej chyby u něj ani u sebe. Vztah i jeho konec je vždy o dvou lidech. Místo „nimrání“ se problémech je nejlepší si uvědomit, že jste se milovali a máte spolu dítě, které vzniklo z lásky. To ti pomůže mít dobré vztahy a fungovat spolu na pohodu i po rozvodu. Všechno ostatní zahojí čas.

I když se vaše cesty rozejdou, kvůli dítěti můžou jít vaše cesty souběžně vedle sebe.

Zajímá tě dané téma víc do hloubky? Chceš se zeptat na něco jiného? Další dotazy do poradny můžeš poslat přes kontaktní formulář nebo se objednej na osobní konzultaci, ať v tom nejsi sama.

Lucie Rybková
Lucka pomáhá ženám z krize ven, najít správný směr a řešení, které vydrží. Podporuje ženy, aby šly svou vlastní cestou a žily podle svého, ne podle očekávaní okolí. Vychází z osobního příběhu, o kterém si můžeš přečíst v sekci O mně. Každá změna začíná u tebe. Spolu dáme tvůj život do pořádku. Objednej se na konzultaci ještě dnes. Těším se na Tebe:)
Komentáře
 • Konzultace a mentoring
 • Chceš další články do emailu?

  Sem zadej svoji e-mailovou adresu, a já ti čas od času pošlu další tipy, jak být sama se sebou a ve vztahu šťastná a spokojená.

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • Pravidelná dávka motivace? Přidej se na Facebook!
 • Instagram
  This error message is only visible to WordPress admins
  Error: No posts found.